niedziela, 21 grudnia 2014

Out of darkness

Tytuł posta to nazwa przepięknego szala, który właśnie skończyłam i obfotgrafowałam.






Szal jest przepiękny, lekki, a dzięki koralikom trzyma kształt po udrapowaniu. Użyłam nitki Lace Drops, kolor Royal blue (niecały motek) oraz koralików Toho 8 mm Gold-Lustered Pale Wisteria, ponad 2 paczki po 10 g. Jestem zachwycona rezultatem!. Jednak ze względu na koraliki, mozolność pracy raczej nie zdobędę się na zrobienie jeszcze jednego. Aha, nie napisałam, że szal jest prezentem i zatem będzie unikatem.
 

czwartek, 11 grudnia 2014

Znowu zima

Ok, co roku wracam na bloga z postanowieniem, że już będzie regularnie, bez opóźnień itp.... Teraz wracam na luzie, zobaczymy.

Ostatnio jestem bardzo zadowolona ze wszystkich projektów - zdjęcia i opisy dostępne na ravelry. Opiszę teraz moje ostatnie swetry.

Pierwszy to Criollo, którego autorką jest Justyna Lorkowska, Lete na Ravelry.











Do zrobienia swetra wykorzystałam Lace Merino, mieszanka turkusu i zieleni, ręcznie farbowane w Zagrodzie. Nitka przerabiana podwójnie, miękka, w przepięknych barwach. Dzieło sztuki. Polecam wszystkim. Oczywiście trochę się rozciągnęło jak to merino, ale nosi się bardzo dobrze.

A teraz trochę o wzorze - również świetnie napisany, jak wszystkie wzory Justyny Lorkowskiej, każde zdanie przemyślane i nic nie jest pozostawione przypadkowi. Warto z nich korzystać, bo zawierają linki m.in. do filmów z technikami drutowymi potrzebnymi we wzorze. Mi akurat metoda rękawów wrabianych od góry pasuje, oczywiście zawsze coś muszę zmienić.

A oto moje zmiany:
1) dodałam w każdym przodzie 8 oczek w obrębie dekoltu
2) stworzyłam zaszewki z przodu i z tyłu celem odejmowania i dodawania oczek przy formowaniu talii (instrukcja poniżej)
3) odejmowanie oczek z przodu - w co 4. rzędzie
4) pozostałe odejmowanie i dodawanie - w co 8. rzędzie

"Jak wyznaczać miejsca zaszewek pionowych"

1) Przód - dzielisz oczka markerami w proporcjach 25%/50%/25% (lub też w przypadku kardiganu każdy przód dzielimy na pół) *
2) Tył - oczka dzielimy w proporcjach 33%/33%/33%

* w moim przypadku musiałam ten proces trochę zmienić jeżeli chodzi o przody, bo dodałam więcej oczek przy dekolcie i całkowita ilość oczek pod odejmowaniu na talię i następnym dodawaniu na biodra była mniejsza niż początkowa. Dlatego też policzyłam ile oczek powinno być na dole robótki, podzieliłam na 2 części, założyłam markier w odległości połowy oczek od środka przodu i wtedy zaczęłam odejmowanie.
Wszystkie przekształcenia mogą wydawać się skomplikowane, dlatego też polecam zainteresowanym naukę na swetrach robionych z dołu do góry i w częściach, które się następnie zszywa, aby poznać anatomię swetrów :)